استراتیژی سردرگم در گرداب سیاست امریکا برای افغانستان

اعلام استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا زیر رهبر دونالد ترامپ از حدود نیمی از سال به این‌طرف به یکی از دغدغه‌های اسیاسی برای سیاسیون و حکومت افغانستان تبدیل گردیده‌است.

حدود ۹ ماه پیش بود که دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور امریکا انتخاب گردید و در همان آغاز، با توجه به موقف‌های زمان کارزارهای انتخاباتی‌اش، خوش‌بینی‌هایی در افغانستان نسبت به سیاست‌های ترامپ ایجاد گردیده بود.

اما طی این مدت، استراتیژی دونالد ترامپ در برابر افغانستان در وضعیت سردرگمی به سر می‌برد و هرباری که گفته می‌شود به زودی اعلام می‌گردد، هربار بیش‌تر حالت مبهم به خود می‌گیرد.

به تازه‌گی جنرال جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته‌است که استراتیژی جدید نظامی امریکا برای افغانستان تا هنوز نهایی نشده‌است.

روزنامۀ واشنگتن‌پست گزارش داد که هنوز هم کار بالای این استراتیژی جریان دارد و نمی‌تواند تضمین کند که چی زمانی این استراتیژی به رییس جمهور امریکا سپرده خواهد شد.

این در حالی‌ست که در چندماه گذشته، بارها مقام‌های امریکایی و حتا مقام‌های افغان گفته‌اند که راه‌برد جدید امریکا برای افغانستان در آستانۀ نهایی‌شدن قرار دارد.

پیش از این ویلیام سالوین، سخن‌گوی ماموریت حمایت قاطع گفته بود که استراتیژی دونالد ترامپ در افغانستان به زودی اعلام می‌گردد.

سپس حدود یک ماه پیش وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا نیز گفت که استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان به زودی اعلام خواهد شد و در آن روی‌کرد منطقه‌یی مد نظر گرفته خواهد شد.

هرچند دونالد ترامپ دستور افزایش صلاحیت‌های نیروهای امریکایی را در افغانستان نیز برای جیمز متیز داد، اما آگاهان با توجه به تنش‌های پیچیده در سطح منطقه، این اقدام را تاثیرگذار نمی‌دانند.

هفتۀ گذشته رییس جمهور غنی نیز در یک نشست خبری در پاسخ به خبرنگاران، در همین رابطه اشاره کرد که در شصت سال گذشته تا این حد بحث اساسی روی سیاست منطقه‌یی و ثبات افغانستان صورت نگرفته و این بحث در مراحل تصمیم‌گیری است.

از سویی جان مک کین، رییس کمیتۀ تسلیحاتی مجلس سنای امریکا گفته‌است که اگر این استراتیژی در زمان مناسب آن اعلام نگردد، سنا طرحی را در این زمینه به پنتاگون خواهد سپرد.