ایجاد ایتلاف ها یکی پی دیگر نشان دهندۀ نگرانی در ثبات سیاسی و امنیتی است

مجلس نماینده‌گان شکل‌گیری ایتلاف‌های جدید در افغانستان را نشانۀ نگرانی عنوان کرده می‌گوید که باید برای مدیریت بحران در کنار حکومت بود.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان روز شنبه(۲۴ سرطان) در نشست عمومی مجلس گفت که ایجاد ایتلاف‌ها یکی پی دیگر در افغانستان نشان‌دهندۀ نگرانی در ثبات سیاسی و امنیتی افغانستان است.

آقای ابراهیمی گفت مخاطب ما رهبری ایتلاف‌ها است که خوب است با درک مسؤولیت‌ها برای مدیریت بحران هم‌کار نظام بوده باشیم و نظام و رهبری حکومت هم‌چنان از این ظرفیت‌ها برای نجات و ثبات افغانستان استفاده کند.

در همین رابطه مولوی تره‌خیل، یکی از اعضای مجلس نماینده‌گان گفت نماینده‌گان مردم باید در مورد مسایل نوی که از ایجاد ایتلاف‌ها در افغانستان پیدا شده، فکری کنند.

او گفت از این ایتلاف‌ها کسانی که در مقام‌های بلند دولتی قرار دارند امتیاز می‌گیرند و شرم‌آور است که در یک کشور بیگانه به ضد حکومت ایتلاف جور می‌شود و خانۀ ملت ساکت است.

اقبال صافی، یکی دیگر از نماینده‌گان گفت کسانی که انتقاد می‌کنند، اگر در نظام هستند برایند اپوزیسیون قوی بسازند نه این‌که در داخل نظام بخواهند حکومت را از بین ببرند.

این در حالی‌ست که اخیرا رهبران حزب جمعیت اسلامی، جنبش ملی و حزب وحدت ایتلافی را زیر نام ظورای عالی ایتلاف نجات افغانستان تشکیل دادند.

عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهور و رهبر حزب جنبش، حاجی محمد محقق معاون دوم رییس اجرایی و رییس حزب وحدت اسلامی و عطا محمد نور والی بلخ و صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه رهبران حزب جمعیت اسلامی، این ایتلاف را در کشور ترکیه در حاشیۀ مراسم نامزادی پسر جنرال دوستم اعلام داشتند.

پیش از این فضل هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا نیز با انتقاد از ایجاد این ایتلاف به رسانه‌ها گفت که سران ایتلاف یا دست از چنین کاری بردارند یا باید از مقام‌های دولتی‌شان کناره‌گیری کنند.