سومین رهبر شاخۀ خراسان داعش در شرق افغانستان کشته شد

ایالات متحدۀ امریکا از کشته‌شدن ابو سعید، رهبر گروه دولت اسلامی یا داعش در شرق افغانستان خبر داد.

فرمان‌دهی نیروهای امریکایی در افغانستان گفته‌است که ابو سعید سه روز پیش در تاریخ ۱۱هُم جولای در یک حملۀ هوایی نیروهای امریکایی در ولایت کنر کشته شده‌است.

جنرال جان نکلسون، فرمان‌دۀ نیروهای امریکایی و حمایت قاطع در افغانستان کشته‌شدن ابو سعید را یک موفقیت خوانده‌است.

فرمان‌دۀ نیروهای امریکایی در افغانستان تاکید نموده که به عملیات‌های مشابه علیه گروه تروریستی داعش در افغانستان ادامه خواهند داد.

این در حالی‌ست که به شمول سه رهبر گروه داعش در افغانستان، چندین تن دیگر از چهره‌های کلیدی این گروه نیز تا کنون در چنین حمله‌هایی کشته شده‌اند.

در آغاز حافظ سعید، نخستین رهبر گروه داعش در افغانستان کشته شد و سپس چندی پیش حکومت‌های افغانستان و امریکا از کشته‌شدن شیخ حسیب، دومین رهبر این گروه در ننگرهار خبر داده بودند.

 از سویی، گروه داعش اخیرا دامنۀ فعالیتش را بیش‌تر از ولایت ننگرهار و بخش‌های شرقی افغانستان گسترانیده‌است که نگرانی‌هایی نیز ایجاد نموده‌است.

در حال حاضر سر و صدای گروه داعش در ولایت‌های جوزجان، فاریاب، کنر، زابل، فراه و غور نیز شنیده می‌شود و این گروه عملا به فعالیت آغاز نموده‌است.

با توجه به کشته‌شدن سومین رهبر گروه داعش در ولایت کنر و هم‌چنان عملیات‌های سرکوب‌گرانه علیه این گروه در ننگرهار، به نظر می‌رسد تمرکز داعش بالای ولایت کنر معطوف شده‌است.

با این حال، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و مقام‌های امنیتی کشور بارها به شکست گروه داعش تاکید نموده و گفته‌اند که افغانستان به گورستان این گروه تبدیل خواهد شد.