عربستان برای اثبات حمایت قطر از تروریزم سند ارایه می کند

عربستان سعودی می‌گوید که آماده‌است تا برای اثبات حمایت قطر از تروریزم سند ارایه کند؛ قبل از این قطر از سوی کشورهای عربی متهم به حمایت از رژیم‌های تروریستی شده‌‎ بود.

به اساس گزارش رسانه‌های عربی، وزیر خارجۀ عربستان در جریان یک نشست خبری با همتایی فرانسوی‌اش گفت که کشورش مدارکی در دست دارد که دال ‌بر حمایت کشور قطر از تروریزم می‌نماید.

او می‌گوید که این اسناد را در اخیار کشور فرانسه خواهد گذاشت تا این موضوع برای آن کشور واضع گردد.

در عین حال وزیر خارجۀ فرانسه گفته‌است که کشورش نقش خود را با کویت به عنوان میان‌جی به‌خاطر بهبود روابط بین قطر و کشورهای عربی بازی خواهد کرد.

از آنجایی که فرانسه با قطر روابط تجارتی و بازرگانی دارد، ژان ایو لودریان، وزیر خارجۀ فرانسه گفت که کشورش از بابت بحران روابط بین قطر و کشورهای همسایه‌اش نگران می‌باشد.

گفتنی‌ست که کشورهای عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متده عربی آن چه حمایت قطر از تروریزم گفته می‌شود، روابط سیاسی و تجارتی خود را با آن کشور قطع کرده‌اند.

پس از آن کشورهای عربی با گذاشتن ۱۲ شرط خواستند که روابط سیاسی و تجارتی خود را با قطر از سر بگیرند که هیچ کدام از آن شرط‌ها توسط قطر پذیرفته نشد.

تعطیل شبکۀ تلویزیونی الجزیره، کاهش روابط با ایران و قطع حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله شرایطی بودند که کشورهای عربی برای از سرگیری روابط با قطر گذاشته بود.

در عین حال کشور قطر بارها حمایت از رژیم‌های تروریستی را خط کرده و دربارۀ روابط با ایران و سایر کشورهای گفته‌است که قطر یک کشور مستقل است و با هرکشوری که خواست روابط برقرار می‌کند.