عربستان سعودی چهار شهروند شیعه اش را حلقه آویز کرد

رسانه‌های خارجی گزارش می‌دهند که عربستان سعودی، چهار شهروند شعیه مذهبش را به اتهام پیوستن به گروۀ‌های تروریستی حلقه‌آویز کرده‌است.

به این اساس گزارش یورونیوز، این افراد از منطقۀ شیعه‌نشین قطیف از ولایت شرقی عربستان سعودی اند و به اساس خبرگزاری‌های عربی این شهروندان شیعه مذهب می‌باشند.

وزارت داخلۀ عربستان با نشر خبرنامه‌یی گفته‌است که این چهار نفر با پیوستن به گروهی شبه نظامی به یک ایست‌گاۀ پولیس حملۀ مسلحانه را انجام داده بودند.

هرچند این چهار تن دست به کشتن کسی نزده بوده‌اند، اما حکم اعدام آن‌ها به دلیل مشارکت در اعتراض‌ها و اقدام مسلحانه علیۀ پادشاهی عربستان صادر شده‌است.

منطقۀ قطیف ولایت شرقی از جمله ولایت‌های عربستان سعودی است که تعدادی زیاد باشنده‌گان آن شیعه مذهب هستند و در برخی از مناطق این ولایت، از ماه می سال جاری درگیری میان شیعه‌ها و نیروهای امنیتی وجود دارند.

ماه گذشته فعالان حقوق بشری نگرانی خود را از اعدام ۱۴ شیعه در عربستان با اتهام‌های مرتبط با شرکت در اعتراضات سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ ابراز کرده بوده‌اند.

گفتنی‌ست که عربستان سعودی، از جمله کشورهای در جهان است که دارای بیش‌ترین آمار اعدام در چندین سال گذشته بوده‌است.

این کشور تنها‌ در سال ۲۰۱۶ به دلایل مختلف ۴۷ زندانی را حلقه‌آویز کرده‌است که در بین‌ آن‌ها یکی از روحانیون مشهور شیعه مذهب نیز شامل بوده‌است.