نور: به خاطر دفاع از حقوق مردم از کمک هیچ کشور دریغ نمی کنم

عطا محمد نور، والی بلخ، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی  و یکی از بنیان‌گذارن جریان سیاسی موسوم به ایتلاف نجات، پس از سفر های خارجی ام‌روز یک‌شنبه( ۲۵ سرطان) وارد بلخ شده و در یک همایش مردمی در برابر گفته‌های منتقدان ایتلاف نجات افغانستان و بحران موجود در کشور واکنش تند نشان داد.

رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان در همایش مردمی که مناسبت استقبال از وی در بلخ برگزار شده بود، در پاسخ به کسانی که جریان سیاسی ایتلاف نجات افغانستان را مربوط به یک قوم می‌دانند گفت که هرکه این جریان سیاسی را وابسته به یک قوم خاص می‌داند، نوکر بی‌گانه‌ها اند و ما امروز می‌خواهیم که بدون برداشتن سلاح، از راه معقول به حق خود برسیم.

والی بلخ گفت که ایتلاف نجات افغانستان به رهبری سران حزب جمعیت، عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه برای رسیدن به هدف خود متعهد است و تاکید کرد که این ایتلاف شکننده نیست و هیچ کدام از رهبران ایتلاف تنها نمی‌باشند که بعضی‌ها دوباره با ساختن دسیسه راه را برای استبداد خود باز کنند.

آقای نور گفت که ایتلاف نجات به‌زودی با تشکیلات خود و با حضور ده‌ها هزار تن در کابل و شمال افغانستان به شکل رسمی اعلام موجویت خواهد کرد و علاوه کرد که این ایتلاف سراسری می‌باشد که در جنوب، شمال، شرق و غرب عضو خواهد داشت.

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در عین حال از سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی در افغانستان خواست تا علیه ایتلاف نجات افغانستان دانه‌چینی ننمایند؛ زیرا این جریان سیاسی از بین مردم تشکیل شده‎است.

والی بلخ می‌گوید که هدف ایتلاف نجات سقوط نظام افغانستان نیست و ما خود ما این نظام را با دادن قربانی های بسیار زیاد ساخته‌ایم و بدنه‌های اساسی این نظام را ما تشکیل می‌دهیم و ما خواهان به جود آمدن اصلاحات در دولت و نهاد حکومتی و اعاده صلاحیت‌های دوباره وزارت‌خانه‌‌ها هستیم.

وی با لحن تند به سران دولت وحدت ملی و نماینده‌گی کشورهای خارجی در افغانستان اخطار داد که اگر به آمدن اصلاحات در نهاد دولتی توجه نکنند، به خاطر دفاع از حقوق مردم از کمک هیچ کشور دریغ نخواهد کرد.

وی به شریک‌های بین‌المللی افغانستان خاطر نشان ساخت که باید در برابر ایتلاف نجات طرف واقع نشوند و تلاش هم برای از بین بردن این ایتلاف نکنند، و اگر کدام خواستی دارند، دروازۀ ایتلاف به روی‌شان باز و وارد بحث و مذاکره شوند.