ده ها طالب در درگیری های خودی در غرب افغانستان کشته شدند

مقام‌های محلی در غرب افغانستان از تلفات سنگین طالبان در درگیری‌های میان‌گروهی آنان در ولایت هرات خبر می‌دهند.

سخن‌گوی والی هرات می‌گوید، جنگ‌جویان هوادار ملا هیبت‌الله آخندزاده و ملا رسول، در ولسوالی شیندند ولایت هرات با هم درگیر شده‌اند.

در این درگیری که شب گذشته صورت گرفته، افراد ملا صمد از فرمان‌دهان مربوط به رهبر گروه طالبان بالای جنگ‌جویان ملا ننگیالی، از افراد ملا رسول حمله کرده‌اند.

آقای فرهاد می‌گوید دست کم ۴۰ تن از جنگ‌جویان دوطرف در این درگیری کشته شده که ۳۲ نفرشان از افراد ملا صمد و هشت نفر از کشته‌شده‌گان هواداران ملا رسول، رهبر گروه جداشده از طالبان بوده‌اند.

گفته می‌شود ملا صمد این افراد را از ولایت‌های هلمند و فراه گرد هم آورده بود تا بالای جنگ‌جویان ملا ننگیالی حمله‌یی را سازمان‌دهی نماید.

این نخستین بار نیست که هواداران رهبر طالبان و ملا رسول، رهبر شاخۀ انشعابی طالبان با هم درگیر می‌شوند و پیش از این نیز افراد ملا صمد و ملا ننگ‌یالی زدوخوردهایی داشته‌اند.

ملا رسول بعد از آن که دوسال پیش، خبر مرگ ملا عمر پس از دوسال اعلام گردید، سر مخالفت را با ملا اختر محمد منصور دومین رهبر طالبان برداشت و در برخی از بخش‌های افغانستان جنگ‌جویان این گروه از ملا رسول حمایت کردند.

سپس ملا اختر محمد منصور دوباره طالبان را منسجم ساخت، اما در ولایت‌های جنوبی غزنی و زابل و غربی هرات، افراد مربوط به ملا رسول هم‌چنان در مخالفات با رهبری امارت اسلامی ماندند و پس از مرگ ملا منصور، اکنون در زمان هیبت‌الله نیز در موقف قبلی‌شان هستند.