واکنش ریاست اجراییه به سخنان اخیر فرمانده امنیه قندهار

به دنبال اظهارات اخیر جنرال عبدال‌رازق، فرمان‌ده امنیه ولایت قندهار، ریاست اجراییه افغانستان می‌گوید، هرچند رای دادن حق شهروندی هر شهروند است؛ اما این روند در کشور اجباری نمی‌باشد.

به تازه‌گی، جنرال عبدال‌رازق، فرمان‌ده امنیه قندهار از باشنده‌گان آن ولایت خواسته بود تا به شکل گسترده در روند ثبت نام رای دهنده‌گان اشتراک نمایند.

در عین زمان، آقای رازق به باشنده‌گان ولایت قندهار هشدار داده بود که اگر آنان خود را برای انتخابات ثبت نام ننمایند، عریضه‌های شان در ادارات دولتی آن ولایت پذیرفته نخواهند شد.

در همین ارتباط، مجیب‌الرحمن رحیمی، سخن‌گوی ریاست اجرایی که در کابل سخن‌ می‌زد در پاسخ به پرسش یک روزنامه‌گار گفت که دولت افغانستان رای دادن شهروندان کشور در انتخابات را اجباری نکرده‌است.

آقای رحیمی گفت که رای دادن و ثبت نام کردن حق شهروندی است و شهروندان کشور به‌خاطر پیش‌رفت نظام دموکراسی در افغانستان باید در این پروسۀ ملی به شکل گسترده اشتراک نمایند.

سخن‌گوی ریاست اجرایی افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر فرمان‌ده امنیه قندهار اظهار کرد که ما طرف‌دار این نیستم که ثبت نام رای دهنده‌گان به شکل اجباری صورت گیرد و دولت مخالف آن می‌باشد.

آقای رحیمی، اما در عین حال خطاب به مردم گفت، ثبت نام شهروندان کشور خیلی مهم‌است؛ زیرا این ثبت نام قرارست در چهار انتخابات آینده یعنی شورای ملی، شورای ولسوالی‌ها، ریاست جمهوری و شورای ولایتی مورد استفاده قرار گیرد.

این درحالی‌ست که روند ثبت نام رای‌دهنده‌‎گان برای انتخابات پیش‌رو با بی میلی شهروندان کشور روبرو شده و شورای ملی افغانستان نیز به‌خاطر این‌که کمیسیون مستقل انتخابات برنامه‌یی برای آگاهی‌دهی ندارد، سخت انتقاد کرده‌است.