واکنش تند ایران به اظهارات صورت گرفته دربارۀ تهران پس از جنگ فراه

وزارت امور خارجۀ ایران هر گونه دست داشتن تهران را در جنگ  فراه رد می‌کند و می‌گوید که امریکا پس از سال‌ها جنگ، با متهم کردن ایران به حمایت از طالبان، اذهان عمومی را منحرف می‌نماید.

به تازه‌گی مقام‌های ارشد نهادهای امنیتی و فرمان‌ده نیروهای حمایت قاطع در افغاسنتان در سفر شان ولایت فراه گفته بودند که ایران در جنگ آن ولایت دست دارند و نبرد آن ولایت را نبرد برسر مدیریت آب خوانده بود.

در همین ارتباط، بهرامی قاسمی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه، ام‌روز در نشستی در تهران گفت که پس از حمله طالبان بر ولایت فراه، برخی در این کشور به خصوص جنرالان امریکایی، کشورهای همسایه را متهم به حمایت از طالبان می‌کند.

آقای بهرامی گفت که امریکا در تامین امنیت در افغانستان ناکام مانده و تلاش دارد تابا متهم کردن ایران به حمایت از طالبان، افکار عمومی را منحرف نماید.

او افزوده که حمله طالبان بر شهرهای افغانستان هیچ ربطی به روابط بین کابل و تهران ندارد و خاطر نشان کرده که ایران  نزدیک به چهار دهه در مردم افغانستان بوده و از استقلال شان دفاع کرده‌است.

سخن‌گوی وزارت خارجۀ ایران هم‌چنان گفته که گفت‌وگو برای حل مسایل آبی میان دو کشور از طریق دیپلماتیک جریان دارد و ارتباط با مسایل داخلی آن کشور ندارد.

این درحالی‌ست که طالبان هفتۀ گذشته بالای مرکز فراه حمله کردند و شماری از مقام‌های افغان ایران را متهم می‌کنند که آنان را حمایت کرده‌است.